Muzeum - Důl Jeroným

Národní kulturní památka Důl Jeroným v Čisté u Rovné je unikátním svědkem hornické kultury a dovednosti našich předchůdců. Cínový důl Jeroným u zaniklé obce Čistá eviduje báňský úřad již v roce 1548. Roku 1551 propůjčuje král Ferdinand I. Čisté horní právo a privilegia královského města, která byla dalšími panovníky potvrzena a rozšířena. Město mělo vlastní cínovou váhu, cínovou huť a právo volné těžby dříví v královských lesích. Přes velmi rychlý rozvoj těžby byly na počátku 17. století doly ztrátové a udržovaly se jen proto, aby Čistá nepřišla o statut horního města. 
Podle odhadů poskytl důl Jeroným za celou historii asi 500–700 tun cínu. Nebyl proto nikdy tak bohatý a věhlasný jako jiná díla v okolí, ale zato se zachoval v původní podobě. V centrální části dolu se nacházejí impozantní komory ze 16. století. V řadě prostor jsou stěny a stropy zbarveny černě od sazí, které se usadily při sázení ohně. Stěny jsou zbrázděny rýhami po želízkách a špičácích tehdejších havířů. 
S četnými přestávkami a různými výtěžky byly doly v Čisté v provozu až do konce 1. světové války, v letech 1940-1943 a 1964-1966 proběhly důlní práce průzkumného charakteru. V současné době je realizována rozsáhlá a nákladná rekonstrukce dolu. Část SDD je již zpřístupněna pro veřejnost.

Od května 2014 do června 2015 probíhala výstavba vstupního objektu dolu Jeroným v Čisté u Rovné, která je financovaná z Regionálního operačního programu regionu soudržnosti Severozápad a podporována z Evropského fondu pro regionální rozvoj. Název projektu: Česko-bavorský geopark- zpřístupnění dolu Jeroným v Čisté- Vstupní objekt dolu Jeroným Reg.č.projektu: CZ.1.09/4.1.00/71.01170 Investor: Muzeum Sokolov p.o. Karlovarského kraje Projektant: Sdružení firem Amberg Engineering Brno, Atelier WIK, s.r.o. Brno a Buildingcentrum -HSV, s.r.o. Velké Meziříčí Technický dozor investora: Voldán s.r.o. Březová. Autorský dozor -STIOB s.r.o. Sokolov. Zhotovitel : IVPS Inženýrská výstavba a pozemní stavby s.r.o. Praha. "VIZE PŘESTANE BÝT SNEM" www.europa.eu www.nuts2severozapad.cz


Otevírací doba 2018
15. říjen - 17. duben zavřeno 
 otevřeno   18.4-30.4  středa - neděle  prohlídky 10, 11, 13, 14, 15, 16 hod
1. květen – 15.říjen   Po - Ne   prohlídky 10, 11, 13, 14, 15, 16 hod.    

POZOR: Je nutné se dostavit 15 minut předem kvůli výdeji lamp a přileb.
 
Vstupné:
Základní 60 Kč
Snížené (děti, studenti, důchodci): 40 Kč
Školní výpravy: 30 Kč , doprovod zdarma
Rodinné: 140 Kč 
Kontakt: 
Tel.1.:  +420 736 202 710 - O2 
Tel.2: +420 739 814 559 -T-mobile
(vzhledem k špatnému signálu - nejlépe SMS s požadavkem termínu na hodiny + počet osob a Vaše jméno  - pracovníci se Vám ozvou zpět SMS nebo hovorem). 
    
email: muzeum@muzeum-sokolov.cz, loskot@muzeum-sokolov.cz 
Příjezd:
Adresa: Důl Jeroným   Rovná-Podstrání čp.13   (pozor , ne č.e., ale č.p. ).  (důl je nově i v navigacích, dále na mapy.cz a na google.cz )

OD SOKOLOVA:  silnice č. 210 směr Teplá, pořád po hlavní silnici a  cca 500 metrů  za osadou Podstrání vlevo    

OD PLZNĚ: V Krásně doleva  silnice č. 208 směr Sokolov a na býv.Čisté doprava a napojíte se na silnici č.210 doprava směr Sokolov. Po cca 1km vpravo za lesíkem se nachází objekt dolu Jeroným s parkovištěm. (Pozor- v případě, že přejedete až do Podstrání, je nutné se vrátit zpět !!).
GPS: 50.1019581N, 12.7119589E   (Na www.mapy.cz  popř. na Google mapy stačí zadat Důl Jeroným)   

Důležité upozornění: Návštěvníky vybavíme přilbou a světlem. Je nutné mít pevnou obuv !!. Počítejte s jejím částečným zašpiněním. Zájemcům můžeme zapůjčit plášťě. Přesto může dojít k částečnému ušpinění Vašeho oblečení a obuvi. Doporučujeme mít na sobě teplé oblečení ( minimálně bundu, mikinu)- v dole je stálá teplota ca 8 stupňů Celsia.
Maximální počet osob ve skupině je 10.  Doporučujeme, hlavně v případě větší skupiny a o víkendu si termín zablokovat na výše uvedeném kontaktním čísle.
!!! Návštěva dolu Jeroným je možná pouze pro návštěvníky s dobrou fyzickou kondicí a pro děti od 5 let !!! Všichni návštěvníci musí mít na hlavě po celou dobu prohlídky ochrannou přilbu!
Focení je povolené. Z technických důvodů nelze vstupovat se stativem.
Není povolen vstup:
-    dětem do 5 let 
-    osobám s fobií ze stísněných prostor
 • osobám se zdravotními (pohybovými) problémy a s problémy udržení rovnováhy
 • osobám podnapilým nebo pod vlivem jiných návykových látek
 • psům a jiným zvířatům
 • Vzhledem k nemožnosti přímé návštěvy dolu Jeroným specifickými skupinami obyvatel (např. invalidé, děti do 5 let)  je vstupní objekt koncipován jako bezbariérový. Je možné na panelech, roll-upech  shlédnout informace o dolu Jeroným. Také promítáme informace v TV na DVD. Na dotykové obrazovce je možné si prohlédnout fotografie a filmy natočené v dole. 

   Po předchozí  domluvě  Muzeum Sokolov nabízí  "virtuální" návštěvu dolu - Fotografie a historie dolu Jeroným  prostřednictvím přednášky Ing. Michaela Runda přímo ve vstupním objektu dolu Jeroným.   Nutno objednat předem:  Kontakt : M.Rund, tel: 736762755 , e-mail: rund@muzeum-sokolov.cz


  ,
   
  Obrazová příloha