Muzeum - Štola č. 1 Jáchymov

Jáchymov patří mezi nejvýznamnější česká hornická historická města. V 16. století ho proslavila ho těžba stříbra a následná ražba stříbrné mince tolarů (od těchto mincí, které byly ve své době zárukou kvalitní měny je odvozen i název měny USA – dolaru). Stříbrná horečka sice během několika desetiletí pominula, ale hornická činnost pokračovala i nadále – vedle stříbra se těžilo olovo, arsen, kobalt, nikl, cín a také smolinec, který se používal k barvení skla. A byl to právě jáchymovský smolinec, ve kterém manželé Curieovi objevili v roce 1898 nové prvky – polonium a radium. Tento objev přinesl městu světlé (radonové lázně) i stinné stránky. Od konce 40. let probíhala na Jáchymovsku masivní těžba uranu pro potřeby zbrojního programu SSSR. Při této těžbě byly využíváni i političtí vězni – muklové (muž určený k likvidaci), kteří zde pracovali a žili v naprosto nevyhovujících podmínkách (nedostatek potravin, špatné vybavení, bez ochrany proti záření, bez lékařské péče atd.).
Mezi památky na těžbu stříbrných i uranových rud patří i areál štoly č. 1 a sousední důl Svornost. Ražba štoly č.1 proběhla v rámci rozsáhlých průzkumných prací bývalými Jáchymovskými doly v letech 1952 – 1953. Její délka je 230 m a jedna z bočních chodeb protíná i v minulosti těženou stříbronosnou žílu Evangelist.
Práce na zpřístupnění štoly proběhly v letech 2006 – 2008. Ve štole je instalována také malá expozice důlní techniky – důlní vozíky, vrtáky apod. V roce 2012 se pak podařilo vyčistit a zabezpečit i starší důlní díla z dob stříbrné horečky v na přelomu 15. a 16. století. 
Otevírací doba:
listopad - duben zavřeno
1. květen  – 31. říjen  
Po – Ne 10, 11, 13, 14, 15, 16 hod. 
V případě příznivých klimatických podmínek bude štola č. 1 Jáchymov přístupná i během měsíce listopad pouze ale po předchozí domluvě pro skupiny minimálně 5 osob na telefonním čísle 601 289 121 
Vstupné:
děti, studenti, důchodci, ZTP          40 Kč
dospělí                                      60 Kč
rodinné (2 dospělí + max. 3 děti) 140 Kč
školní výpravy                                  30
skupinové (minimálně 10 dospělých) 50 Kč / 1 osoba 
 
Kontakt:
tel. +420 601 289 121
muzeum@muzeum-sokolov.cz, jachymov@muzeum-sokolov.cz , loskot@muzeum-sokolov.cz 
Příjezd:
sjezd ze silnice č. 25 směr Jáchymov - Nové Město a Mariánská, parkování u areálu  
 
Upozornění:
Z bezpečnostních důvodů je kapacita prohlídky omezena na cca 20 návštěvníků. Každý návštěvník musí mít celou prohlídku na hlavě bezpečnostní helmu. Vstup do štoly je možný pro děti od 5 let. 

Na prohlídky je nutné se dostavit 15 minut předem. 

,
 
Obrazová příloha