Aktuality

15. březen 2015
,,Česko - bavorský geopark – zpřístupnění dolu Jeroným v Čisté‘‘
Od května 2014 probíhá výstavba vstupního objektu dolu Jeroným v Čisté u Rovné, která je financovaná z Regionálního operačního programu regionu soudržnosti Severozápad a podporována z Evropského fondu pro regionální rozvoj. Název projektu: Česko-bavorský geopark- zpřístupnění dolu Jeroným v Čisté- Vstupní objekt dolu Jeroným Reg.č.projektu: CZ.1.09/4.1.00/71.01170 Investor: Muzeum Sokolov p.o. Karlovarského kraje Projektant: Sdružení firem Amberg Engineering Brno, Atelier WIK, s.r.o. Brno a Buildingcentrum -HSV, s.r.o. Velké Meziříčí Technický dozor investora: Voldán s.r.o. Březová. Autorský dozor -STIOB s.r.o. Sokolov. Zhotovitel : IVPS Inženýrská výstavba a pozemní stavby s.r.o. Praha. "VIZE PŘESTANE BÝT SNEM" www.europa.eu www.nuts2severozapad.cz
12. březen 2015
Mgr. Vladimír Prokop – Zaniklé umělecké památky Sokolovska
Ve čtvrtek 12.3.2015 se v zimní zahradě sokolovského zámku uskuteční od 17 hod. přednáška Vladimíra Prokopa, která přiblíží osudy některých ze zaniklých uměleckých památek Sokolovska. Vstupné je 20 Kč. Tato akce je realizována za finanční podpory města Sokolova. TA – Přednáškový cyklus roku 2015(s omezením na děti a mládež)
12. únor 2015
RNDr. P. Rojík - Neklidné podzemí Sokolovska
Dobrodružné setkání nad obrázky, nad kterými se někdy tají dech. Ukážeme si, z čeho je složena země pod Sokolovskem a pod Karlovarským krajem. Nakoukneme do hry sil, které tříští křehkou slupku Země a proubouzejí sopky, mofety a zemětřesení včetně nám všem známých otřesů z loňského léta. To vše slibuje přednáška RNDr. Petra Rojíka, která se uskuteční ve čtvrtek 12.2.2015 od 17 hod. v zimní zahradě sokolovského zámku. Vstupné je 20 Kč. Tato akce je realizována za finanční podpory města Sokolova. TA – Přednáškový cyklus roku 2015(s omezením na děti a mládež)
15. leden 2015
Nucená práce pro porcelánový průmysl
Výstava Muzea Mitterteich přibližuje nucenou práci za 2.světové války pro potřeby Třetí říše. Výstava bude probíhat v 1.patře sokolovského zámku od 15.1 do 15.2.2015. Panely jsou v češtině. Výstava bude doplněna panely výstavy "Druhá světová", která byla v sokolovském muzeu prezentována před pěti lety. Akce se koná u příležitosti 70 let od ukončení druhé světové války.
5. leden 2015
Uzavření expozice
Vážení návštěvníci, z důvodu dokončení rekonstrukce a následného nutného úklidu bude expozice do 3.2.2015 uzavřena. Od středy 4.2. bude otevřena v běžné otvírací době středa - neděle od 9 do 12 a od 13 do 17 hod.
6. prosinec 2014
Sokolovsko - umění, památky a umělci do roku 1945
Dvojkniha autorů Vladimíra Prokopa a Lukáše Smoly je již v prodeji na pokladnách sokolovského zámku. Stejně tak je v prodeji i poslední letošní číslo časopisu Sokolovsko.
14. listopad 2014
Za dlouhých zimních večerů
Ve dnech 14.11.2014 - 1.2.2015 se v přízemí sokolovského zámku uskuteční interaktivní výstava přibližující život a zvyky našich předků. Výstava je zapůjčena z Moravského zemského muzea v Brně - Dětského muzea. Přístupná je od středy do neděle vždy od 9 do 12 a od 13 do 16 hod.
1. září 2014
Realizace projektu „Eva Erbenová – osudy v pruhované košili“
Realizace projektu „Eva Erbenová – osudy v pruhované košili“ V roce 2014 se Muzeu Sokolov podařilo získat finanční příspěvek z Nadačního fondu obětem holocaustu na realizaci projektu „Eva Erbenová – osudy v pruhované košili“. Tento projekt byl inspirovaný návštěvou paní E. Erbenové v sokolovském muzeu v květnu 2012 a jejím povídáním a vzpomínáním na období dětství a dospívání prožitém za ostnatým drátem. Eva Erbenová se narodila v roce 1930 v Děčíně a roku 1941 byla deportována s rodiči do ghetta v Terezíně, v roce 1944 byla s maminkou převezena do Osvětimi, odkud byly později vyhnány na tzv. pochod smrti, který je přivedl i na Sokolovsko. Z jejího vyprávění byl natočen dokument určený školním výpravám. Promítání dokumentu bylo právě díky finančnímu příspěvku z Nadačního fondu obětem válek v letošním roce doplněno o interaktivní program. Během něj jsou žáci rozděleni do skupin, oblečeni do vězeňských košil a každá ze skupin dostane číslo, neboť lidé se v koncentračních táborech stávali pouhými čísly. Každé číslo má svou krabičku s fotografiemi, obrázky a také indiciemi, podle kterých musí žáci poznat jméno osoby a dotvořit panel této osoby nalepením obrázků a fotografií. Žáci se tak seznámí s osudy 5 lidí židovského původu spojených svým životem nebo tvorbou se Sokolovskem. Program je určen žákům 2. stupně a studentům středních škol po předchozí domluvě s paní Jitkou Třískovou.
 
Odkazy